Pirms uzticēt ārstam savu ķermeni – pajautā viņam endometriozes definīciju
Var izklausīties skarbi, taču tas ir fakts – visā pasaulē mediji, sabiedrība un arī daļa mediķu gadiem ir izmantojuši (un joprojām turpina izmantot) neprecīzu endometriozes definīciju. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc endometriozes pētniecībā, ārstniecībā un diagnostikā joprojām pieredzam nevajadzīgi daudz klupšanas akmeņu, un kāpēc slimība, kas pasaulei pazīstama tik sen, joprojām slīkst mītos un izpratnes trūkumā.
Endometriozes mīti un puspatiesības - zināšanās ir spēks!
Sākot ar Endomartu 2024, endometriozes apzināšanās
mēnesi, aplūkosim biežāk sastopamos un populārākos ar endometriozi
saistītos mītus un puspatiesības. Soli pa solim meklēsim atbildes
un kliedēsim mītus, lai kļūtu zinošākas un pārliecinātākas,
nemaldītos puspatiesībās un novecojošos faktos par
endometriozi.
Seko līdzi
informācijai un uzzini par biežāk sastopamajiem mītiem par
endometriozi! [ #endomīti ]
Kāpēc endometriozes sakarā piedzīvojam tik lielu apjukumu? Kāpēc ar to saistītā informācija ne vienmēr ir viennozīmīga un precīza, vai atbilstoša aktuālajiem pētījumiem? Kāpēc ir tik grūti saprast, kuriem viedokļiem un datiem var uzticēties, un kuri ir jau novecojuši fakti?
SIEVIETES IEGURŅA VESELĪBA!
11 ieteikumi kā atbalstīt draugus ar neauglību. #3
Dažkārt mēs, labu gribot, ar savu izturēšanos un pateikto nodarām daudz lielāku postu otra emocijām un pašsajūtai nekā sniedzam to atbalstu, kas šajā konkrētajā brīdī būtu nepieciešams. Nav vienas receptes kā pareizi runāt vai rīkoties šādās situācijas, bet mēs varam izlasīt un ņemt vērā šos 11 ieteikumus, kas var kalpot kā pieturas punkti vai ceļvedis sarunā ar mums tuvu cilvēku, kuru ir skārusi neauglība. Mācīsimies sniegt palīdzīgu roku un sadzirdēt otru, iespējams, ka vienkāršs apskāviens un kopābūšana ir nepieciešamāks par runāšanu un padomiem!
Kā pārdzīvot neauglību. #2
Neviens un nekad nedomā un nevēlas dzirdēt vārdu NEAUGLĪBA saistībā ar sevi un pieļaut domu, ka tas varētu skart viņu pašu vai tuvus un mīļus cilvēkus. Tomēr statistika ir nežēlīga un pietiekami daudz sievietes, vīrieši un pāri saskaras ar neauglību un tai "komplektā" nākošajām ciešanām, sāpēm, pārdzīvojumiem un zaudējumiem. Ilgas pēc bērniņa, turpinājuma vai kādas citas motivācijas vai sajūtas, nemanot cilvēkus noved ārprātā, tieši tā ĀRPRĀTĀ, kad neko citu apkārt vairs neievēro, kad bez bērniem dzīvei zūd jēga, kad tu redzi, jūti un saproti tikai savas ciešanas, ilgas un grūti sasniedzamo (vai dažreiz pat nesasniedzamo) sapni. Varbūt tos, kuri ir krituši šajā nebeidzamajā ciešanu aplī, šis raksts uzrunās un iedrošinās paraudzīties uz pasauli un tās iespējām arī no cita skatu punkta. Ka nav tikai viens dzīves scenārijs un plāns, ka apkārt ir mums mīļi un svarīgi cilvēki, ka pasaule ir krāsaina un iespēju pilna, ka dzīves piepildījums un jēga ir ne tikai bērnos...
Neauglība un pozitīvisma tirānija. #1
Neauglība ir sāpīgs jautājums, kas aktuāls ik dienas miljoniem cilvēku visā pasaulē. Aprīlī tiek atzīmēta neauglības nedēļa, savukārt jūnijā - neauglības atbalsta mēnesis. Septembrī tiek atzīmēta nedēļa, kad atbalstām pārus, kas ir bezbērnu ne savas izvēles dēļ, un tikko, oktobrī, aizvadīta grūtniecības un zaudēto mazuļu piemiņas diena, savukārt 2. novembrī ir pasaules auglības diena. Pieminot un atbalstot visus tos cilvēkus, kurus endometriozes vai jebkāda cita iemesla dēļ jebkad skārusi neauglība, piedāvājam trīs dažādu skatu punktu rakstu sēriju par neauglības radītajām sajūtām, pārdzīvojumiem un ieteikumiem apkārtējiem.
Pirmais raksts par neauglību bez liekiem izskaistinājumiem un pārprastas pozitīvās domāšanas negatīvo ietekmi uz sievietes emocionālo stāvokli un veselību. Dažreiz tā vietā, lai kaut ko teiktu, LŪDZU, labāk paklusējiet un paesiet vienkārši blakus. No jūsu vēlmes palīdzēt un uzmundrināt visbiežāk mēs krītam vēl lielākā bezcerībā un jūtamies vēl vairāk nesaprastas.
Endometriozes ieteicamā literatūra: pēdējās piecgades labākās grāmatas
Būt par endometriozes pacienti 21. gadsimtā - iespējams - ir krietni vieglāk kā jebkad agrāk. Veiktie pētījumi ir snieguši mums labāku izpratni par slimības būtību, un izrāvieni ārstēšanas metodēs un tehnoloģijās palīdzējuši speciālistiem gan diagnosticēt, gan ārstēt krietni ātrāk un efektīvāk. Arī pacientēm nesamā atbildība - izglītot sevi - ir krietni vienkāršāka šobrīd, kad informācijas resursi pieejami klikšķa attālumā. Tomēr laikā, kad no vienas puses ir ārsti, kas vēlas redzēt izglītotas pacientes, un no otras - simtiem forumu un steigā izlasītu komentāru - ir grūti orientēties lielajā informācijas apjomā. Diemžēl šajā sarakstā iekļautās grāmatas (pagaidām) pieejamas tikai angliski lasošajai auditorijai. Tomēr tās sniedz labu ieskatu tajā, kādā virzienā attīstās pasaules vēsmas endometriozē gan kā slimībā, ar kuru mācāmies sadzīvot, gan sociālā parādībā, kādu to padarījušas pacienšu aktivitātes visā pasaulē.
ENDOMETRIOZE ǂ NEAUGLĪBA
Latvijas Endometriozes biedrība (turpmāk tekstā LEnB) otro gadu solidāri kopā ar citu pasaules valstu organizācijām un biedrībām iesaistās vispasaules ENDOMARTA 2019 kampaņā un 30.03.2019. rīko endometriozes informatīvo dienu: Endometrioze ǂ Neauglība.
ENDOMARTS 2019 - vispasaules kampaņa endometriozes atbalstam
Endometriozes biedrība svin savu pirmo gadadienu!
Foto: ©LEnB
Dr. Jurģis Vītols: Ar endometriozi nav jāsadzīvo
Endometriozei pasaulē tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Tai tiek veltītas monogrāfijas un kongresi, bet pilnīgas vienprātības par tās pareizu ārstēšanu vēl nav. Diemžēl ne vienmēr rodams vienkāršs risinājums. Kā ārstēt? Ko ārstēt, un vai ārstēšana vispār ir nepieciešama? Endometrioze vienmēr ir bijis un būs izaicinājums kā ārstam, tā pacientei.
Raksts
pārpublicēts no portāla
arsts.lv; Raksta autors: Ārsts-rezidents Jurģis Vītols,
LU rezidents ginekoloģijā un dzemdniecības specialitātē.
Rakstu lasiet arī žurnāla "ārsts.lv" 2018.
gada marta numurā!
Foto: ©arsts.lv
8. Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu kongress un nozarei veltītas konferences ir nozīmīgs pasākumu kopums Latvijas un Baltijas valstu dzemdniecības un ginekoloģijas speciālistu, ārstu un medicīnas studentu profesionālajai izaugsmei, kas nodrošina savstarpēju pieredzes apmaiņu, dalīšanos zināšanās, informācijā par jaunākajiem pētījumiem un sasniegumiem nozarē, kā arī stiprina speciālistu savstarpējās attiecības un sadarbības iespējas.
Kongresa ietvaros Latvijas Endometriozes biedrības (LEnB) priekšsēdētāja Vita Kalniņa uzstāsies ar prezentāciju par mājaslapas www.endometrize.lv nozīmi endometriozes pacientu informēšanā un izglītošanā.
Endometriozes informatīvā diena #IAm1in10
#EndoMarts2018
#EndMarch2018 #EsEsmu1no10 #IAm1in10
Ciest sāpes nav normāli. Vita un Laura par endometriozi un attieksmi pret sievietes veselību.
Lai arī daudzi cilvēki vārdu "endometrioze" nekad nav dzirdējuši un, ļoti iespējams, pat nespēj to izrunāt, tā ir slimība, kas skar aptuveni desmito daļu sieviešu. Tiesa, daudzas par to nezina, jo ir audzinātas ar pārliecību, ka ciest sāpes mēnešreižu laikā ir normāli un ka runāt skaļi par sievietes veselību nav pareizi. Tomēr šāds uzskats ne tikai ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti, liekot regulāri ciest sāpes, bet arī palielina neauglības risku un var radīt citas veselības problēmas.
Lai sapratu, kā īsti endometrioze ietekmē sievietes ikdienu un kādas ir izplatītākās ar šo slimību saistītās problēmas Latvijā, uz sarunu aicinājām Latvijas Endometriozes (LEnB) biedrības valdes priekšsēdētāju Vitu Kalniņu un valdes locekli Lauru Tuktēnu. Biedrība ir dibināta pirms nepilna gada, bet tā jau izveidojusi labu sadarbību ar speciālistiem Latvijā un organizācijām ārvalstīs. Laura un Vita atklāj, ka doma veidot biedrību radusies, jo pašām nācies daudz pārdzīvot šīs slimības dēļ un viņas vēlas atvieglot citu sieviešu ceļu uz diagnozi un dzīvi ar šo slimību.
(Raksts
pārpublicēts no DELFI
Viņa 23.03.2018., Raksta
autore: žurnāliste, Dita Vinovska)
Foto: Elina
Pekulesa Photography
ENDOMARTS 2018
Latvijas Endometriozes biedrība (LEnB) šogad pirmo reizi pievienojas vispasaules kampaņai Endomarts 2018 (#Endomarch2018) un 24. martā rīko Endometriozes informatīvo dienu ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par endometriozi, slimību, kas skar aptuveni 200 miljonu sieviešu un meteņu visā pasaulē.