Endometriozes informatīvā diena #IAm1in10
#EndoMarts2018 #EndMarch2018 #EsEsmu1no10 #IAm1in10
EndoMarts ir vienlaikus kustība un vārdu spēle (angliski “Endo + March”; march = maršēt, iet gājienā). Tas ir gan laiks visa mēneša garumā - marts ir vispasaules endometriozes mēnesis -, gan viena īpaša diena marta beigās, kad aktīvisti visā pasaulē tiekas kā gājienos, tā dažādos informatīvos pasākumos. Šī kustība dzima pēc tam, kad 2012. gadā ASV dr. Kamrans Nežats (Camran Nezhat, MD; Chair AACF Stanford University Medical School) publicēja rakstu “Endometrioze: sena slimība, sena ārstēšana” (Endometriosis: Ancient Disease, Ancient Treatment). Šis raksts uzskatāmi demonstrēja to, kā sievietes gadsimtu garumā piedzīvojušas nievājošu attieksmi un saņēmušas nekvalitatīvu medicīnisko palīdzību dažādu aizspriedumu un sievietes veselības nepilnīgas izpratnes dēļ. Tāpat rakstā tika secināts, ka daudzu it kā neizprastu sūdzību dēļ patiesībā jau sen pamatā varētu būt bijusi endometrioze - tas, ko savulaik uzskatīja par histēriju, “dzemdes smakšanu”, vājprātu un pat liecību, ka sieviete nodarbojas ar pesteļošanos. Tas, ko pagātnē “ārstēja” ar dēlēm, ieslodzīšanu psihiatriskajās slimnīcās, dēmonu izdzīšanu un dedzināšanu uz sārta.
Raksts kļuva par katalizatoru pārmaiņām, ko vēlējās iedzīvināt gan miljoniem sieviešu visā pasaulē, kas - tāpat kā Latvijas Endometriozes biedrība - sanākušas kopā pacienšu vadītās atbalsta organizācijās, gan ārstiem, kas uzskatīja un joprojām uzskata, ka veids, kā tiek ārstētas endometriozes pacientes, joprojām neatbilst visām mūsdienu iespējām kā fiziski, tā finansiāli, un pavisam noteikti arī emocionāli. Jau vairākus gadus visā pasaulē marts ir endometriozes mēnesis, kura laikā notiek ne tikai EndoMarta pasākumi apkārt zemeslodei (parasti - marta beigās), bet tiek veicināta pastiprināta informācijas apmaiņa un sabiedrības izglītošana visa mēneša garumā. Šo aktivitāšu rezultātā daudzas sievietes, kas ar savu slimību līdz tam cīnījušās vienatnē, atrod savstarpēju atbalstu un īstu izpratni par to, kam mēs katra esam gājušas cauri.
2018. gada 24. martā Latvijas Endometriozes biedrība ar Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes atbalstu rīkoja pirmo EndoMarta pasākumu arī Latvijā. Pasākuma ietvaros ar endometriozes teorētisko pamatojumu un pētījumos balstītām atziņām iepazīstināja jaunie ginekoloģijas speciālisti un ārsti, kas ar endometriozi savās praksēs saskaras ikdienā jau daudzu gadu garumā.
RSU ginekoloģijas un dzemdniecības pulciņa pārstāves, topošās ārstes Zane Ozolniece un Krista Krūmiņa iepazīstināja ar endometriozes vispārējo raksturojumu un iespējamo cēloņu teorijām, kas ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, kam pieskarties, ņemot vērā to, ka sievietes, uzzinot par endometriozi, bieži pavada joprojām līdz galam neatbildamais jautājums “Kāpēc? Un kāpēc tieši man?”
Ārsts-rezidents Jurģis Vītols (Jura Vītola klīnika) sniedza kodolīgu, loģisku un - galvenais - pieredzē balstītu izklāstu par endometriozes diagnostikas iespējām, un to, kādi izmeklējumi ir visrezultatīvākie ātras un uzticamas diagnozes uzstādīšanā, lai veiksmīgāk saprastu tālāku ārstēšanas gaitu atbilstoši pacientes tālākajiem plāniem un vēlmēm. Tā kā pasaules vidējā statistika uzrāda vairāku gadu aizkavēšanos pareizas diagnozes saņemšanā, sievietēm Latvijā ir svarīgi apzināties, kādus soļus veikt sākumā, lai saprastu tālāku ārstēšanas gaitu.
Daktere Ineta Vasaraudze (I. Vasaraudzes privātklīnika), ginekoloģe-endokrinoloģe, sniedza ieskatu savā privātpraksē ierastai medikamentozai endometriozes ārstēšanai. Tāpat daktere Vasaraudze iepazīstināja auditoriju ar vairāku vērtīgu endometriozes sakarā pasaulē veiktu pētījumu rezultātiem saistībā ar endometriozi un medikamentiem, papildinot savu stāstījumu arī ar faktiem par to, kā endometrioze tika uztverta un ārstēta vēl nesenā pagātnē.
Dakteris Juris Vītols (Jura Vītola klīnika) pastāstīja savu redzējumu par endometriozes ārstēšanu no ķirurģijas viedokļa, minot gan piemērus no pieredzes savā praksē, gan pasaules pieredzi. Būdams pieredzējušākais speciālists Latvijā tieši dziļās endometriozes ķirurģijā, dakteris Vītols īpaši uzsvēra ārstu komandas darba nepieciešamību šādās operācijās, un tāpat - arī nepieciešamību risināt problēmu, ja tā sāpju vai citu iemeslu dēļ ietekmē sievietes vai pusaudzes ikdienas gaitas.
Ārste-rezidente Agnese Plēpe (Dr. Gasiņa privātklīnika) savā stāstījumā skāra endometriozes pacientēm bieži aktuālu jautājumu - neauglību. Daktere Plēpe dalījās Dr. Gasiņa privātklīnikas pieredzē šādu jautājumu risināšanā, kā arī minēja nepieciešamību risināt endometriozes radītās problēmas vēl pirms ierastajām auglības manipulācijām, meklējot jaunas metodes, kas palīdzētu tikt galā ar auglības jautājumiem vēl pirms radikālākiem soļiem. Dakteres Plēpes stāstījumu papildināja arī dakteris Egīls Gasiņš.
Pasākuma turpinājumā bija iespēja noskatīties 2015. gada režisores Shannon Cohn veidoto dokumentālo filmu Endo What? (Endo Kas?). Filma ir emocionāls, patiess un atklāts izklāsts par to, kā ir sadzīvot ar šādu slimību, kā ir dzīvot ar izpratnes un atbalsta trūkumu pirms pareizas diagnozes saņemšanas, un kādas ir iespējas sev palīdzēt. Filmā intervētas gan endometriozes pacientes, gan pasaulē vadoši endometriozes speciālisti dažādos slimības skatījumos - par iespējamajiem cēloņiem, to pavadošajiem mītiem, iespējamajiem risinājumiem un ārstēšanu. Tā radīta ar mērķi demistificēt endometriozi, kuras neizpratnes dēļ tā vismaz vienai no desmit sievietēm kļuvusi par nepatiesas vai puspatiesas informācijas, tabu un aizspriedumiem apveltītu veselības problēmu. Cerība, ko izsaka filmas veidotāji, ir labāk informēta nākotnes sabiedrība, kas spētu uzņemties atbildību par savu veselību un būt aktīvi savu tiesību aizstāvībā.
Latvijas Endometriozes biedrība saka paldies visiem, kas atrada laiku un vēlmi ierasties EndoMarts2018 pasākumā, un par palīdzību pasākuma tapšanā:
- Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnei un Līvai Kozlovskai,
- Ilvai Paiderei,
- Fotogrāfei Elīnai Pekulesai,
- RSU ginekoloģijas un dzemdniecības pulciņa pārstāvēm Zanei Ozolniecei un Kristai Krūmiņai,
- JV klīnika ārstam-rezidentam Jurģim Vītolam,
- Dr. Inetai Vasaraudzei (I. Vasaraudzes privātklīnika),
- Dr. Jurim Vītolam (JV klīnika),
- Dr. Gasiņa privātklīnika ārstei-rezidentei Agnesei Plēpei,
- Dr. Egīlam Gasiņam (Dr. Gasiņa privātklīnika),
- Ditai Vinovskai (Delfi.lv),
- Portālam www.mammamuntetiem.lv,
- Shannon un Patricio Cohn (www.endowhat.com).