Endometriozes medikamentozā ārstēšana

Pretsāpju terapija

Ar endometriozi saistītu sāpju novēršanai var lietot pretsāpju līdzekļus, taču vienmēr jāapsver to potenciālais ieguvums un risks, izvērtējot blakus saslimšanas un pacientes vēlmes. Var apsvērt īsu paracetamola vai nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu kursu (līdz 3 mēnešiem). Ja šāda terapija nemazina sāpes, tad jāapsver cita veida sāpju terapija un jāveic tālāka endometriozes izvērtēšana, kā arī jāizvēlas cita ārstēšanas taktika.

Neiromodulatori un neiropātisko sāpju terapija

Pirms uzsākt neiropātisko sāpju terapju, jāizvērtē potenciālais ieguvums un risks, ņemot vērā blakus saslimšanas un pacientes vēlmes. Noteikti jāapsver algologa konsultācijas nepieciešamību gadījumos, kad sāpes ir ļoti spēcīgas vai tās ierobežo ikdienas aktivitātes, tajā skaitā, rada miega traucējumus, un ja progresē pamatslimības simptomi.

Neiropātisko sāpju ārstēšanā kā pirmās izvēles medikamenti tiek rekomendēti amitriptilīns, duloksetīns, gabapentīns vai pregabalīns. Tramadolu lieto īslaicīgi, sāpju mazināšanai akūtās situācijās. Var apsvērt kapsaicīna krēma lietošanu lokālu neiropātisku sāpju gadījumā, ja paciente nevēlas vai netolerē perorālo terapiju. [1]

Hormonāla terapija

Endometriozes izraisītu sāpju gadījumā šī veida terapija ir efektīva; ir svarīgi izskaidrot pacientei, ka nav pierādījumu, ka hormonālai terapijai būtu negatīva ietekme uz auglību. Šo terapiju (piemēram, kombinētu orālo kontracepciju vai progesterona tabletes) var piedāvāt gan pacientēm ar aizdomām par endometriozi, gan pacientēm ar apstiprinātu vai atkārtotu endometriozi.

Ja terapija nav efektīva, paciente nepanes medikamentu vai ir kontrindikācijas tā lietošanai, paciente jānosūta tālakai izmeklēšanai pie speciālista, kurš lems par citām terapijas iespējām.

Pirmās izvēles terapija pie endometriozes, kurai raksturīgs sāpju sindroms, ir ilgstoša kombinēta estrogēna un progestīna orālā kontracepcija vai progestīna orālā kontracepcija.

Otrās izvēles terapija: gonadotropīnu atbrīvojošo hormonu (GnRH) agonisti ar hormonālo terapiju, vai levonorgestrelu saturoša IUD.

Hormonālo preparātu grupas:

1.Orālie kontraceptīvi

1.1. Kombinētie estrogēna-progesterona kontraceptīvi

1.2. Progestīna kontraceptīvi

1.3. Medroksiprogesterons

1.4. Levonorgestrela IUD. Gan sāpju reducējošs efekts, gan endometriomas izmēra samazināšanās.

2. GnRH agonisti

2.1. Leiprorelīns

3.Danazols – sintētiskais androgēns. Salīdzinot danazola monoterapiju, danazolu kombinācijā ar ķirurģisku terapiju, placebo un grupu bez terapijas, novēroja ievērojamu sāpju samazinošu efektu grupās, kur tika izmantota danazola monoterapija un danazola kombinācija ar ķirurģisku terapiju. Danazola lietošana ir ierobežota androgēnu izraisītu blakņu dēļ.

4. Aromatāzes inhibitori. Mehānisms: inhibē estrogēna sintēzi un līdz ar to arī estrogēna efektus.

4.1. Anastrazols un letrazols. Salīdzinot GnRH ar un bez anastrazola, novēro ievērojamu iegurņa sāpju samazināšanos anastrazola un GnRH grupā. Gadījumu aprakstos tiek secināts, ka novēro endometriomas izmēra samazināšanos letrozola un noretindona kombinācijā, kā arī anastrazola monoterapijas gadījumā

5.Selektīvi estrogēna receptoru modulatori.

6.Selektīvi progesterona receptoru modulatori.

Pie medikamentozas endometriozes terapijas pieskaitāmi arī angioģenēzes inhibitori, imunmodulatori, kā arī augu izcelsmes zāļvielas.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Antonio S et al: Chronic Pelvic Pain in Women. Am Fam Physician. American Family Physician; 2008;93(5):380–7.